54945-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital egenkontroll för livsmedel
Referensnummer: KS 22/80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar systemstöd för digital egenkontroll av livsmedel utifrån upphandlingsdokumentet och kommer att resultera i avtal för kommunens behovet under avtalstiden.
Systemet ska följa SKRs branschriktlinjer för offentlig säker mat som Varbergs kommun arbetar utifrån idag.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov. Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav systemets licenser och omfattning som avropas utifrån kommunens faktiska behov.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48783000 Programvara för innehållshantering, 48810000 Informationssystem, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav systemets licenser och omfattning som avropas utifrån kommunens faktiska behov. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Säkerhetskopiering
Systemet ska ha funktioner för att regelbundet, minst en gång per dygn, överföra beställarens data till säkerhetskopior. Säkerhetskopiorna ska förvaras avskilt och väl skyddade så att data/information kan återskapas efter ett fel. Leverantören ska ha rutiner för test av återläsning.