549472-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Finspång: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hällestadgården
Referensnummer: KS.2021.1052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet Hällestadgården omfattas av två entreprenader, varav den ena är ABT06 och den andra är AB04.
Upphandlingen för e1 och e2 görs gemensamt med tilldelning till samma entreprenör.
Projektet avser till- och ombyggnad av vård- och omsorgsboende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen