5495-2020 - ÄndringSverige-Uppsala: Budtjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Budtransporttjänster
Referensnummer: UPPH2019-0201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64120000 Budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala har behov av budtransporter av olika godstyper efter beställning. Det gäller framför allt sådant som Fastighet och Service's egen Transport/Logistik-avdelning inte själva hinner med, har fordon
Till eller inte är planerade i förväg. Denna upphandling är uppdelad i fyra delar:
Del 1: Akut direkttransport
Del 2: Bud inom Uppsala län, Stockholm och Gävleborg.
Del 3: Bud inom Skandinavien och Finland.
Del 4: Internationella bud.