549602-2020 - PlaneringSverige-Malmö: Schaktning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppgrundning S. Varvsbassängen Malmö
Referensnummer: 9500
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112500 Schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö Stads Fastighets- och Gatukontor (FGK) avser under våren 2021 publicera en upphandling för uppgrundning och övertäckning av förorenade bottensediment i Södra Varvsbassängen. Till Mark & miljödomstolen har infordrats ansökan i miljömål enl. 11 kap. miljöbalken (vattendom). Fullständiga handlingar finns via domstolen (Växjö tingsrätt, mark och miljödomstolen, mmd.växjö@dom.se, mål nr. M 3419–20) eller via Carina Hansson, Miljöförvaltningen, Malmö Stad, Bergsgatan 17, 205 80 Malmö, tel. 040-342001. Vattenområde är ca 57 000 m2. Uppgrundning sker från dagens ca 6,5 m till ca 4 m. Bedömd volym massor som erfordras är ca 175 000 m3. Renhetskrav på massor enl. ansökan. Godkänd vattendom är en förutsättning för upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90720000 Miljöskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den volym massor som erfordras för uppgrundning uppskattas till ca 175 000 m3 fördelade på b.la.:
• Ca 26 000 m3 bottenstabiliserande grovt krossmaterial
• Ca 24 000 m3 tätskikt av välgraderad fast lermorän
• Ca 35 000 m3 grovt krossmaterial som stödbankar längs kajer m.m.
• Ca 90 000 m3 fyllnadsmassor
• Ca 22 000 m3 avjämningslager