549613-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård samtliga orter
Referensnummer: 2.3.3-42466/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
IVO har behov av lokalvård till sina lokaler i Stockholm, Göteborg, Malmö, Jönköping, Örebro och Umeå.
Kontorens ytor består på vissa orter till största del av kontorsarbetsplatser i enskilda rum, så kallade cellkontor och på andra orter är det aktivitetsbaserad inredning.
Avsikten är att teckna avtal per ort. Samma anbudsgivare kan lämna anbud på och tilldelas kontrakt för en, flera eller samtliga orter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Lokalvård på följande orter: Stockholm, Göteborg, Malmö, Jönköping, Örebro och
Umeå.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Lokalvård
Del nr: Stockholm
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IVO har behov av lokalvård till sina lokaler i Stockholm, Göteborg, Malmö, Jönköping, Örebro och
Kontorens ytor består på vissa orter till största del av kontorsarbetsplatser i enskilda rum, så kallade
Cellkontor och på andra orter är det aktivitetsbaserad inredning.
Del nr: Örebro
Malmö
Del nr: Lokalvård Malmö
Göteborg
Del nr: Lokalvård Göteborg
Umeå
Del nr: Lokalvård Umeå
Jönköping
Del nr: Lokalvård Jönköping