54962-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadbesiktning -fjärrvärme och fjärrkyla
Referensnummer: 19-0062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi AB avser att upphandla ramavtal avseende Entreprenadbesiktning till Fjärrvärme- och fjärrkyleentreprenader
Huvudsakligen är det besiktning av markförlagda fjärrvärmeledningar och som också inkluderar handläggning av förgående kontrollarbeten enligt AFS 2017:3 och AFS 2016:1
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig information om upphandlingen
Uppdragen omfattar entreprenadbesiktning av fjärrvärme- och fjärrkyleentreprenader av varierande storlek. Huvudsakligen är det besiktning av markförlagda fjärrvärmeledningar och som också inkluderar handläggning av förgående kontrollarbeten enligt AFS 2017:3 och AFS 2016:1
Samtliga uppdrag är inom Göteborg med omnejd, innebärande att flertalet uppdrag är i storsstadsmiljöer och med Göteborgs geologiska/tekniska förutsättningar.Uppdragen innebär en hög grad av fysisk närvaro i Göteborg.
Göteborg Energi AB har, historisk sett, för nämnda tjänster köpt för mellan 500 till 1000 timmar per år. Behovet av ny- och reinvesteringar i framför allt fjärrvärme bedöms öka under ramavtalsperioden och totala volymen av besiktningstjänster skulle mycket väl kunna bli mer än det dubbla av tidigare köpta tjänster.
Beställaren avser ingå ramavtal med minst två (2) leverantörer
Om ramavtalet Omfattning och övriga förutsättningar för varje uppdrag preciseras i avrop/beställning med ramavtalet som grund. Göteborg Energi AB med övriga i koncernen ingående bolag har rätt att göra avrop inom träffade avtal under avtalsperioden. Denna rätt innebär dock ingen utfästelse från beställaren att göra avrop.
Vid avrop/beställning anges beställande bolag.
Beställaren utlovar inga garanterade volymer.
Ramavtalsparterna har ingen ensamrätt för sådana uppdrag och tjänster som ramavtalet omfattar. Beställaren kan under avtalsperioden göra separata objektupphandlingar för samma tjänster och vid ändrade förutsättningar genomföra ny upphandling av ramavtal.
Ramavtalet planeras gälla i maximalt åtta (8) år, efter att upphandling avslutas. Efter tre (3) år har part rätt att säga upp ramavtalet med sex (6) månaders varsel.