549623-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Starens förskola, Eskilstuna. Om- och tillbyggnad
Referensnummer: 20/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser om-och tillbyggnad av Starens förskola i Eskilstuna kommun. Bef. förskola byggs om till 2 avdelningar, ett storkök, en matsal samt gemensamma ytor. Bef. skyddsrum skall även byggas om.
Tillbyggnaden utgör 6 avdelningar, gemensamma ytor samt tekniska utrymmen. Komplementbyggnader skall uppföras på förskolegården. Utemiljö anläggs med tillhörande utrustning.
BTA nybyggnad: ca 100 m2
BTA ombyggnad: ca 1 080 m2
BTA tillbyggnad: ca 1 300 m2
Behandlad tomtarea: ca 9 000 m2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421151 Montering av kompletta kök, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen