549702-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggentreprenörer ramavtal
Referensnummer: 2019-027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fastighetsservice, reparationer, underhållsarbete samt ändrings- och ombyggnadsarbeten på fastigheter, av en sådan art för respektive beställning att de för beställaren inte är lämpade att upphandlas separat.
Region Kalmar Län har för avsikt att teckna ramavtal inom 12 st olika fackområden inom 3 - 4 olika geografiska områden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212190 Solskyddskonstruktioner, 45231110 Rörläggningsarbete, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261310 Plåtslageri, 45262300 Betongarbeten, 45262520 Tegelläggning, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314310 Kabelläggning, 45315100 Eltekniska installationer, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45420000 Snickerimonteringar, 45421144 Monteringar av markiser, 45431000 Golv- och plattläggning, 45440000 Målning och glassättning, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen