549819-2018 - PlaneringSverige-Härnösand: Medicinska hjälpmedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Sittdynor och positioneringsstöd/kudde
Referensnummer: 18RS11639
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland kommer inom en snar framtid att påbörja arbetet med en ny upphandling av Sittdynor och positioneringsstöd/kudde inom ISO-kod;
— 043303 Sittdynor och underlägg för tryckssårsprevention
— 044827 Hjälpmedel för kroppspositionering under behandling (detta är positioneringskuddarna)
— 181006 Sittdynor och underlägg
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33180000 Funktionellt stöd, 33183000 Ortopediska hjälpmedel, 39516110 Kuddar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen