549915-2025 - Planering
Sverige – Färjetransport – Båt 2028 Orust
Förhandsmeddelande om kollektivtrafik
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBåt 2028 Orust
BeskrivningDetta är en förannons inför kommande upphandling. På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla båttrafik med trafikstart december 2028 med benämningen ”Båttrafik 2028 Orust”. Det är nedanstående båttrafik som planeras att handlas upp: • Tuvesvik-Gullholmen-Käringön Upphandlingen kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter. Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under vår/sommar 2026. Trafiken omfattar idag 2 tursatta fartyg samt utförs ca 190 000 resor per år enligt nuvarande avtal för trafiken. Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer. Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd, slutförda förlängningsförhandlingar eller efter förhandlingar med övriga intressenter. Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar.
Typ av förfarandeKonkurrensutsatt anbudsförfarande (artikel 5.3 i förordning 1370/2007)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60610000 Färjetransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningDetta är en förannons inför kommande upphandling. På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla båttrafik med trafikstart december 2028 med benämningen ”Båttrafik 2028 Orust”. Det är nedanstående båttrafik som planeras att handlas upp: • Tuvesvik-Gullholmen-Käringön Upphandlingen kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter. Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under vår/sommar 2026. Trafiken omfattar idag 2 tursatta fartyg samt utförs ca 190 000 resor per år enligt nuvarande avtal för trafiken. Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer. Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd, slutförda förlängningsförhandlingar eller efter förhandlingar med övriga intressenter. Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar. (tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)