549931-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete för farleder – Muddring av farled till Göteborgs hamn, projekt Skandiaporten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelMuddring av farled till Göteborgs hamn, projekt Skandiaporten
BeskrivningSjöfartsverket och Göteborgs Hamn AB gör en gemensam upphandling av projekt Skandiaporten. Projekt Skandiaporten innebär fördjupning och breddning av Göteborgsfarleden (Torshamnsleden) in till Göteborgs hamn. Fördjupningen kommer att ske genom muddring och sprängning. Muddringen omfattar en volym på ca 8 miljoner tfm3 massor.
Intern identifierare22-04602
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45247100 Anläggningsarbete för farleder
Ytterligare klassificering (cpv): 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000