54995-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning – Hematologiinstrument
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHematologiinstrument
BeskrivningFunktionsupphandling där leverantör ersätts med avtalat pris per utbesvarad analys till kund. Inga tillkommande avgifter ska förekomma. Serviceavtal ingår i upphandlingsobjektet, men skall inte ingå i pris per utbesvarad analys till kund. I övrigt hänvisas till upphandlingsdokumenten.
Intern identifierareUPPH2024-00045
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel2. Kravspecifikation (1)
BeskrivningDenna funktionsupphandling innebär att beställaren önskar ersätta leverantören med ett avtalat pris per utbesvarad analys till kund. Priset skall för varje analys inkludera allt som behövs för att utföra analysen, d v s instrumentkostnad, automationskostnad, reagenskostnad, kalibratorkostnader, laboratoriematerial, utbildning, all IT och mjukvaror, förbrukningsmaterial och samtliga tillbehör som krävs för att producera analyserna i Uppsala och Enköping.
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel1. Administrativa föreskrifter (1)
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelFFU (1)