549969-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Storfors: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel "småkök" och pedagogiska inköp
Referensnummer: 2020-036 S
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose de mindre enheternas behov av livsmedel vilket kan vara andra förpackningsstorlekar än till storkök och/eller ett delvis annat sortiment. En del inköp är också av karaktären så kallade pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs med brukare m.fl. från olika verksamheter varför tillgängligheten är ett krav. i upphandlingen ingår leverans av varor till verksamheter inom Storfors kommun, samt försäljning av varor i butik belägen i Storfors.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15332200 Sylt och marmelader, fruktgeléer, frukt- eller nötpuré och -massa, 15500000 Mejeriprodukter, 15612000 Mjöl av brödsäd och vegetabiliskt mjöl samt liknande produkter, 15613000 Sädeskornsprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15830000 Socker och liknande produkter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att tillgodose de mindre enheternas behov av livsmedel vilket kan vara andra förpackningsstorlekar än till storkök och/eller ett delvis annat sortiment. En del inköp är också av karaktären så kallade pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs med brukare m fl från olika verksamheter varför tillgängligheten är ett krav. i upphandlingen ingår leverans av varor till verksamheter inom Storfors kommun, samt försäljning av varor i butik belägen i Storfors.