2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny Ledningsspolning och slammsugning Kils kommun
Beskrivning: Entreprenaden omfattar tömning, transport samt avlämnande av slam från slamavskiljare och slutna tankar avsedda för alla hushåll i Kils kommun. I Kils kommun finns ca 1700 slamavskiljare och ca 200 slutna tankar avsedda för hushåll, där tömning ska ske en gång per år. Spolning av VA-ledningsnätet, tömning av brunnar vid reningsverk samt tömning av fettavskiljare ingår också, likaså tömning av dagvattenbrunnar med sandfång. I entreprenaden ingår också att vara VA-verken behjälplig vid olika uppdrag så som driftunderhåll samt vid olika störningar så som bräddning, samt att göra en GPS-inmätning av samtliga slamavskiljare och slutna tankar samt dagvattenbrunnar med sandfång.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101549:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90400000 Avloppshantering, 90500000 Avfallstjänster, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden