2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster inom IMD och mätvärdesinsamling
Beskrivning: Konsulttjänster inom IMD och mätvärdesinsamling Mål och syfte med upphandlingen är att tillgodose Helsingborgshems behov av administration avseende ingående komponenter i mätvärdesinsamlingen. - Konfiguration, underhåll och administration av MIS-gateway installerad i fastighet - Konfiguration, underhåll och administration av PiiGAB OPC-server installerad i Helsingborgshems IT-infrastruktur - Konfiguration, underhåll och administration av PiiGAB QuickLoop installerad i Helsingborgshems IT-infrastruktur - Uppsättning av tagg-listor i OPC-server Uppsättning och hantering av dataöverföring mellan OPC-server och SQL-server via QuickLoop-mjukvara - Administration av centralt mätarregister (egenutvecklat)
Intern identifierare: 23/69
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000