550233-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling busstrafik i Nacka/Värmdö (E36C) och Huddinge/Botkyrka/Söderort (E37C)
Referensnummer: TN 2020-1390
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar utförande av kollektivtrafik med buss samt andra åtaganden och funktioner som sammanhänger med trafikåtagandet, t.ex. anskaffning av fordon samt drift och underhåll av Aktiebolaget Storstockholms Lokaltrafiks depåer.
Det ursprungliga uppdragsavtalet överläts av trafiknämnden i Region Stockholm till AB SL i och med de ursprungliga parternas undertecknande. AB SL:s huvudsakliga verksamhet är att förvalta avtal avseende planering, drift och uppföljning av kollektivtrafik inom Region Stockholm samt underhålla och förnya infrastrukturen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandling avseende uppdragsavtal gällande busstrafik i Nacka och Värmdö E36C
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avseende uppdragsavtal gällande busstrafik i Huddinge, Botkyrka och Söderort E37C
Del nr: 2