550312-2020 - ResultatSverige-Kalmar: Fritidsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bryggor - 2 st. Trä/Betong, 1 st. Helbetong båtbrygga
Referensnummer: 2020-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37416000 Fritidsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av:
— 1 st. Badbrygga - Trä/Betong, 36 m, Rafshagen
— 1 st. Badbrygga - Trä/Betong, 16 m, FF:s udde
— 1 st .Båtbrygga - helbetong, 53 m lång, Kullö brygga G
Omfattning
Beställaren avser att upphandla följande enligt kravspecifikationer för:
Bilaga 2; 1 st. Helbetong båtbrygga Kullö brygga G
Bilaga 3; 1 st. trä/betong badbrygga FF:s udde
Bilaga 4; 1 st .trä/betong badbrygga Rafshagen
Anbud kan läggas på hela eller delar av uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45244200 Bryggor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Kommunledningskontoret, Upphandling- och kanslienheten.
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
Tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast den 4.8.2020 23:59.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Bilaga 4; 1 st. trä/betong badbrygga Rafshagen
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Visma TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Visma TendSign.
För att få tillgång till systemet krävs en inloggning. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.
TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.
Upplysningar under anbudstiden
Leverantören ska ställa eventuella frågor om upphandlingen skriftligen via Visma TendSign. Inkomna frågor och svar meddelas via Visma TendSign.
Pga av semester kommer inga frågor besvaras under vecka 27, 28 och 29.
Handläggaren för denna upphandling är åter måndag vecka 30.
Sista dag för frågor är 25.7.202.
Leverantören ansvarar för att denne har tagit del av upphandlingsdokumentet i sin helhet, inklusive frågor och svar, innan denne lämnar sitt anbud. Leverantören uppmanas därför att innan anbud lämnas kontrollera via Visma TendSign om nya uppgifter om upphandlingen tillkommit.
Bilagor
1. Sanningsförsäkran
2. Kravspecifikation Båtbrygga helbetong, Kullö brygga G
3. Kravspecifikation Trä/betong badbrygga, FF;s udde
4. Kravspecifikation Trä/betong badbrygga, Rafshagen
5. Undertecknande av anbud