55035-2021 - ResultatSverige-Örebro: Busskurer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väderskydd BRT
Referensnummer: Sam 928/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44212321 Busskurer
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud avseende väderskydd till hållplatser för BRT (Bus Rapid Transit) till den upphandlande myndigheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Örebro kommun har för avsikt att bygga ett snabbt och kapacitetsstarkt transportsystem som kallas BRT (Bus Rapid Transit).
Avsikten med upphandlingen är att köpa in väderskydd för hållplatserna på etapp 1 av transportsystemet.
Inledning
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Sista datum för att ställa frågor är: 13.11.2020. Vi ser framemot ert anbud!
Örebro kommun har för avsikt att bygga ett snabbt och kapacitetsstarkt transportsystem som kallas BRT (Bus Rapid Transit). Avsikten med upphandlingen är att köpa in väderskydd till hållplatserna på etapp 1 av transportsystemet.
Upphandlingen omfattar ca 25 stycken väderskydd i två olika storlekar för kollektivtrafikens räkning i Örebro tätort. Väderskydden ska levereras monterade till beställande enhet. Avtalet kommer löpa under en femårsperiod.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndighet för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun