550371-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmaterial Allmänt Omtag
Referensnummer: VF2020-00023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00023 Operationsmaterial Allmänt Omtag
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
61:3 Urologiset Cystoskopi
65:5, 70, 76 Draperingsmaterial
89, 90 Operationsrockar
95 Bukpåse med incisionsfilm
101 Underläggsficka med uppsamlingspåse
121,6 Mikroskopsskydd till Zeiss
129, 132 Operationskompress och hjärntork
140 Hudmarkeringspenna
149 Sugset Öron för mellanörekirugi
207-209 Munskydd
226 Dubbelsidig absorberande matta med superabsorbent
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 3 000 000 kr
Varuförsörjningen garanterar inga volymer för den kommande avtalsperioden.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-03-07. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2023-11-02
Avtalslängden är 20 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33160000 Operationsteknik, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:61:3 Urologiset Cystoskopi65:5, 70, 76 Draperingsmaterial89, 90 Operationsrockar95 Bukpåse med incisionsfilm101 Underläggsficka med uppsamlingspåse121,6 Mikroskopsskydd till Zeiss129, 132 Operationskompress och hjärntork140 Hudmarkeringspenna149 Sugset Öron för mellanörekirugi207-209 Munskydd226 Dubbelsidig absorberande matta med superabsorbent