550378-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal ballastmaterial
Referensnummer: TN 2021/00663-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal ballastmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bergkross och grusprodukter
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter, 14200000 Sand och lera, 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast, 14212300 Bokad och krossad sten, 14212310 Ballast
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde 1, bergkross och grusprodukter
Sandprodukter
Del nr: 2
Avtalsområde 2, sandprodukter
Jordprodukter
Del nr: 3
Avtalsområde 3, jordprodukter
Mobilt krossverk (OPTION)
Del nr: 4
avtalsområde 4, mobilt krossverk (OPTION)
Leverans
Del nr: 5
Avtalsområde, leverans