550400-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Borås: Forskning och experimentell utveckling
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storskaliga Forskningsanläggningar
Referensnummer: RISE 191119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73100000 Forskning och experimentell utveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen gäller storskaliga forskningsanläggningar som använder fotoner eller neutroner för att studera olika material och processer. Denna typ av anläggningar erbjuder ett stort antal experiment-stationer som beroende på hur de utrustats och den kompetens som stationens personal har kan utföra olika typer av experiment. Vilka typer av experiment som kan utföras förändras dock kontant pga. till och ombyggnader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73111000 Forskningslaboratorietjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen gäller storskaliga forskningsanläggningar som använder fotoner eller neutroner för att studera olika material och processer. Denna typ av anläggningar erbjuder ett stort antal experiment-stationer som beroende på hur de utrustats och den kompetens som stationens personal har kan utföra olika typer av experiment. Omvänt så täcker ingen enskild anläggning alla RISE behov. Utöver det tillkommer att anläggningarna är väldigt hårt bokade och att det dominerande akademiska användandet av anläggnigna oftast schemaläggs i 6 månadsperioder, vilket gör att det kan vara svårt att med kort varsel komma åt det instrument som man behöver, för att tex lösa ett akut kunduppdrag.