550466-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Landskapsarkitektur
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Arkitekter landskap
Referensnummer: 050/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71420000 Landskapsarkitektur
II.1.4.
Kort beskrivning
Gestaltning och projektering av av bostadsområden, områden vid skolor och förskolor, områden vid vårdbyggnader, park- och naturområden, torg och allmänna platser samt övriga exploateringsområden.
AUC. 55 Fel i uppdrag
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 1 gäller följande.
Uppdraget ska anses felaktigt utfört om resultatet avviker från villkoren i detta avtal, vad Konsulten har utfäst eller marknadsfört och vad Beställaren med fog kunnat förutsätta.
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 5 gäller följande.
Vid fel har Beställaren rätt att efter eget val kräva avhjälpande eller prisavdrag motsvarande felet.