Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny panna Rya HVC
Referensnummer: 19-0082
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44621200 Värmepannor
II.1.4.
Kort beskrivning
Rya Hetvattencentral (HVC) är en spets- och basanläggning, där fjärrvärme produceras från förbränning av träpulver, som på plats mals från pellets. Den har idag en effekt på 110 MW tillfört bränsle, fördelat på två pannor à 55 MW tillfört bränsle och har två elektrostatiska filter för stoftrening. De två pannorna ska nu bytas mot en panna på 130 MW tillfört bränsle.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42515000 Fjärrvärmepanna, 44600000 Tankar, reservoarer och behållare; värmeledningselement och centralvärmepannor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen