550502-2018 - PlaneringSverige-Uppsala: Farmaceutiska tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI avser stöd för handläggning och signalspaning av biverkningsrapporter
Referensnummer: 18/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Läkemedelsverket önskar en bild av marknaden i form av lösningar av funktionella och icke funktionella krav som avser stöd för handläggning och signalspaning av biverkningsrapporter.
Syfte
Syftet med denna RFI är att ge Läkemedelsverket en bild av marknaden i form av leverantörer och lösningar som stöd för kommande upphandling.
Bilägg svar och dokument i Tendsign.
Denna RFI ska inte ses som någon form av upphandlingsunderlag och Läkemedelsverket förbinder sig inte heller att fortskrida med eventuell upphandling av motsvarande innehåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85140000 Diverse hälsovård, 85148000 Medicinsk analys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en RFI