550545-2019 - ResultatSverige-Malmö: Basiska oorganiska kemikalier
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier 2019
Referensnummer: 146/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24310000 Basiska oorganiska kemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för div kemikalier
Kalkstensmjöl
Släck kalk
Natronlut 25 %
Saltsyra 34 %
Järn(III)klorid (PIX 111)
Fosforsyra 75 %
Fällningsmedel
Helwax w och hum
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24213000 Släckt kalk, 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24311000 Kemiska grundämnen, oorganiska syror och föreningar, 24311420 Fosforsyra
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Natronlut 50 %, resp 25 %