See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Båt 2026
Beskrivning: Region Blekinge tillsammans med Blekingetrafiken avser upphandla skärgårdstrafik i Blekinge län. Upphandlingen omfattar både bastrafik och tilläggstrafik med båt. Bastrafiken utgörs av två linjer. En linje i Sölvesborgs kommun med åretrunttrafik mellan Nogersund och Hanö och en linje i Karlskrona kommun med åretrunttrafik i Östra Skärgården, Torhamn, Inlängan, Långören, Ungskär samt Stenshamn. Tilläggstrafiken omfattar all annan båttrafik. Totalt omfattar upphandlingen 18 båtlinjer med 15 båtar uppdelat på säsongstrafik, åretrunttrafik och pendeltrafik i enlighet med upphandlingsdokumentationen.
Intern identifierare: RB2024-0457
Typ av förfarande: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60610000 Färjetransport
Ytterligare klassificering (cpv): 34512000 Fartyg och liknande båtar för passagerartrafik eller godstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Trafikåtagande 1
Beskrivning: 910 – Yttre Park – Stenshamn 911 – Fisktorget – Stenshamn 912 – Fisktorget – Kastellet, (option om eldrift) 913 – Fisktorget – Nättraby 914 – Hop on Hop off, öppen båt, (option om eldrift), Karlskrona 915 – Hop on Hop off, täckt båt, (option om eldrift), Karlskrona 916 – Hasslöpendeln
Intern identifierare: Trafikåtagande 1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Trafikåtagande 2
Beskrivning: 918 – Sturköpendeln 908 – Handelshamnen – Sturkö – Tjurkö – Aspö – Hasslö
Intern identifierare: Trafikåtagande 2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Trafikåtagande 3
Beskrivning: 919 – Trummenäspendeln 921 – Ronneby – Tjärö
Intern identifierare: Trafikåtagande 3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Trafikåtagande 4
Beskrivning: 920 – Ronneby – Ekenäs, öppen båt, (option om eldrift) 922 – Ekenäs - Karön
Intern identifierare: Trafikåtagande 4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Trafikåtagande 5
Beskrivning: 930 – Karlshamn – (Tärnö) – Tjärö 931 – Karlshamn – Kastellet, (option om eldrift) 932 – Matvik – Tärnö 933 – Karlshamn – Kastellet – Tärnö 940 – Nogersund - Hanö
Intern identifierare: Trafikåtagande 5