550588-2023 - PlaneringSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation av Fastighet i Frescati Hage
Referensnummer: 23/142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnad och förnyade av samtliga installationer i fastighet
Fastigheten skall anpassas för gymnasieskola
Fastigheten är från 1956 och har under tiden anpassats till olika verksamheter, senaste ombyggnaden är 1982
Yta: BTA 2640 m²
Fastighetsbeteckning: Norra Djurgården 1:45
Adress: Frescati Hagväg 16A och B
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Akademiska Hus avser upphandla en byggentreprenör för ombyggnationen