550737-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Mätningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geodetiska mätningstjänster - Avvägning
Referensnummer: 104-2018/7187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsförfrågan avser precisionsavvägning för att underhålla, kontrollera och komplettera det nationella höjdnätet.
Anbudsförfarande
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign.
Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på Tendsign.Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbud och all kommunikation i upphandlingen ska lämnas/ske på svenska språket om inget annat anges i upphandlingsdokumenten.
Bevis på varors uppfyllelse av tekniska kravspecifikationer kan lämnas på svenska eller engelska.
Anbudsgivaren ska dock vara beredd att inom 7 kalenderdagar efter begäran tillhandahålla översättningar av dessa dokument till svenska om Lantmäteriet så begär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
När det svenska referenssystemet RH 2000 slutberäknades bestod det av mer än 50.000 höjdfixar. Det är dessa punkter som är bärare av höjdsystemet. Av olika anledningar behöver höjdnätet underhållas, kontrolleras och kompletteras, till exempel förstörs eller försvinner höjdfixar kontinuerligt på grund av exploatering.
För att hålla höjdsystemet levande och för att inte urholka värdet av den gjorda investeringen är det därför viktigt att ajourhålla höjdnätet. Vid inventering av höjdnätet ersätts förstörda höjdfixar enligt vissa kriterier.
Kompletteringar görs för att utvidga eller förtäta höjdnätet i områden där behov anses finnas. Nya
punkter avvägs från närmast omgivande punkter, så att nypunkternas höjder blir av samma kvalité somde äldre. Samtidigt kontrolleras att utgångspunkterna inte har rubbats.
Endast avvägningsmomentet för att underhålla, kontrollera och komplettera höjdnätet omfattas av upphandlingen.
Behov av avvägning kan finnas i olika delar av landet.
Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på Tendsign. Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.