Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferenstjänster
Referensnummer: KSN-2018-3619
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av konferensanläggningar med tillhörande tjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/03/2019Slut: 28/02/2021
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Om Uppsala kommun inte skriftligen säger upp avtalet till upphörande senast sex (6) månader före grundavtalsperiodens slutdatum så löper avtalstiden på som längst fram till och med 2023-02-28 ("optionsavtalsperiod"). Under optionsavtalsperioden så har Uppsala kommun rätt att skriftligen säga upp avtal till upphörande med sex (6) månaders uppsägningstid.