550758-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Äldreomsorg
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Mälarhem/Mälarkoti
Referensnummer: ÄN 2020/00822-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Äldreboendet Mälarhem/Mälarkoti byggdes 2009 och har en finsk profil. Profilen innebär att utföraren ska utveckla verksamheten i riktning att kunna möta personer med önskemål om finsk profil. Enheten har 26 lägenheter som är avsedda för personer med stort omvårdandsbehov och som kan ha demensdiagnos. Varje lägenhet består av ett rum med kokvrå och badrum med egen dusch och toalett. På varje avdelning finns ett gemensamt kök med matplats. I markplan finns en stor altan och trädgård med promenadstråk. Mälarhem har en mötesplats och restaurang.
Avtalet omfattar driften och inkluderar sociala tjänster samt hälso- och sjukvårdsinsatser som utförs av undersköterska, sjuksköterska, fysioterapeut och arbetsterapeut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen