550762-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Äldreomsorg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift Äldreboende Skiftesvägen - Konceptboende
Referensnummer: 2022/572
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av äldreboendet Skiftesvägen i form av ett konceptboende utifrån en vårdfilosofi.
Boendet är ett särskilt boende som är inriktat för personer med en diagnostiserad demenssjukdom eller har en påbörjad utredning om demenssjukdom och som har ett omfattande omvårdnads- och tillsynsbehov. Boendet omfattar 58 lägenheter vara 7 lägenheter ska kunna användas till korttidsplats vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen