550772-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt VA system bana 1
Referensnummer: SDA 2022-01627
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Bana 1 är Stockholm Arlanda Airports huvudrullbana med en längd på 3300 m.
Efter ett antal års utredningsarbete kan konstateras att Bana 1:s dräneringssystem är undermåligt.
För att åtgärda systemet rivs de längsgående befintliga samlingsledningarna för dagvatten och  nya kombinerade bankants- och samlingsledningar anläggs i samma läge som de befintliga ledningarna.
Denna princip gäller på huvuddelen av sträckorna med undantag för vissa sträckor i södra banänden där befintliga ledningar ligger mycket djupt och är nyligen relinade. På dessa avsnitt läggs istället en ny dräneringsledning ovanpå den befintliga samlingsledningen. Ledningarna kopplas ihop i brunnarna.
Ytterligare information framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden består bland annat av att riva de längsgående befintliga samlingsledningarna för dagvatten och  nya kombinerade bankants- och samlingsledningar anläggs i samma läge som de befintliga ledningarna.
Denna princip gäller på huvuddelen av sträckorna med undantag för vissa sträckor i södra banänden där befintliga ledningar ligger mycket djupt och är nyligen relinade. På dessa avsnitt läggs istället en ny dräneringsledning ovanpå den befintliga samlingsledningen. Ledningarna kopplas ihop i brunnarna