550808-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital referenstagning
Referensnummer: 2020-13531
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser webbaserat verktyg för digital referenstagning för att förenkla och effektivisera Kriminalvårdens rekryteringsprocess.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om upphandlingen
Som en av Sveriges största statliga arbetsgivare har Kriminalvården idag cirka 12 000 anställda. Myndigheten erbjuder ca 70 olika yrkesroller med varierande kompetenser och tar emot ca 50 000 ansökningar per år vilket innebär ett komplext rekryteringsarbete.
För att konkurrera med andra arbetsgivare behöver kriminalvården ha professionella och systematiska rekryteringsprocesser. Det ställer stora krav på de verktyg myndigheten använder i sitt rekryteringsarbete, då verktygen ska förstärka Kriminalvårdens varumärke som en attraktiv arbetsgivare.
Referenstagning är ett tidskrävande steg som ingår i Kriminalvårdens rekryteringsprocess och skall genomföras i varje rekrytering. Kriminalvården genomför ca 3 500 rekryteringar per år vilket genererar ca 7 500 referenser. Syftet med referenstagning är att få kompletterande uppgifter om den sökandes kompetens och personlighet för att ha ett väldokumenterat underlag inför ett anställningsbeslut.
Kriminalvården upphandlar ett webbaserat verktyg för hantering av referenstagning. Verktyget ska komplettera kriminalvårdens rekryteringsprocess på ett effektivt sätt och vara användarvänligt, både för kandidaten, referenten och rekryterare. Digital referenstagning innebär att referenten får svara på ett frågeformulär, främst genom dator eller mobiltelefon, via ett webbaserat verktyg. Formulären är redigeringsbara vilket innebär att frågorna kan justeras efter myndighetens behov. Verktyget ska förenkla, effektivisera samt kvalitetssäkra kriminalvårdens hantering av referenstagning.