2. Förfarande
Förfarande
Titel: NYTT AKUTSJUKHUS VÄSTERÅS ETAPP 2, BYGGNAD 95
Beskrivning: Denna upphandling avser samverkansentreprenad för Ny behandlingsbyggnad, som är en viktig del av Programmet Nytt Akutsjukhus Västerås (NAV). Upphandlingen avser initialt Fas 1 som avropas efter godkänd budget. Beställaren har därefter option att avropa Fas 2 för hela projektet. Under Fas 1 deltar entreprenören i projektarbetet och deltar i bygghandlingsprojekteringen som entreprenör. Under Fas 2 deltar entreprenören i projektarbetet samt utför entreprenaden som utförandeentreprenad .
Intern identifierare: IN-IN25-0105
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000