550938-2022 - ResultatSverige-Angered: Vattenreningskemikalier
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Natriumhypoklorit
Referensnummer: 22/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan gäller Kretslopp och vattens behov av löpande leverans av natriumhypoklorit [NaClO] i bulk för beredning av dricksvatten. Koncentration: 150 g klor/liter. Natriumhypoklorit används för desinfektion i beredning av dricksvatten på Alelyckans och Lackarebäcks vattenverk. Förfrågan gäller även Gryaabs behov för avloppsreningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen