Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Masthuggskajen G1b - Överbyggnad
Referensnummer: 23/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nybyggnad av ca 130 hyreslägenheter vid Masthuggskajen, mellan Oscarsleden och Masthuggstorget. Projektet genomförs genom flera entreprenader där schakt, sanering och pålning är färdigställd och entreprenaden vilken omfattar källare beräknas vara färdigställd under våren 2024. Denna upphandling omfattar entreprenaden avseende överbyggnad. Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad i samverkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet omfattar nybyggnad av ca 130 hyreslägenheter vid Masthuggskajen, mellan Oscarsleden och Masthuggstorget. Projektet genomförs genom flera entreprenader där schakt, sanering och pålning är färdigställd och entreprenaden avseende källare beräknas vara färdigställd under våren 2024. Denna upphandling omfattar entreprenaden avseende överbyggnad. Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad i samverkan.