551030-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för infrastruktur – Elspecialist - anläggningsinformation, dokumentation och system i Östra Regionen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelElspecialist - anläggningsinformation, dokumentation och system i Östra Regionen
BeskrivningUppdraget avser att stötta Nationell samordnare (NASA) vid framtagande av nationella regelverk, rutiner och övergripande system för Infrasystem. Samt sköta administration och förvaltning av dokumentationshanteringssystem (Chaos). Hålla utbildningar i arbetssätt/rutiner i Trafikverkets tekniska system, upprättande av dokumentation/ritningar. Stötta vid utveckling samt förvaltning av Trafikverkets förvaltningshandlingar för Infrasystem. Delaktig vid utformning, analyser” samt integrationer för data i GusMaximo samt in/ut mot dess stöd/systersystem. Implementation av användarspecifika verksamhetskrav och anpassningar.
Intern identifierareKOM-418926
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUppdraget innebär att som teknisk elspecialist inom området anläggningsinformation, dokumentation och system stödja förvaltare och teknikområdesansvarig i det dagliga arbetet. Det innebär att stödja ansvarig för anläggningsdokumentation inom Vägsystem vid framtagande av nationella regelverk, rutiner och övergripande system för Infrasystem.
Intern identifierareElspecialist - anläggningsinformation, dokumentation och system i Östra Regionen