55107-2017 - ResultatSverige-Emmaboda: Transport av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Upphandling av slamtömning av enskilda trekammarbrunnar, reningsverk, tömning av fettavskiljare samt service till VA-nätet etc. inom Emmaboda kommun 1.1.2017 – 31.12.2018.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Emmaboda.
Nuts-kodSE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar följande tjänster: Tömning av enskilda trekammarbrunnar eller motsvarande, slamtömning avloppsreningsverk, tömning av fettavskiljare, service VA-nätet bl.a. Högtrycksspolning av spill- och dagvattenledningar, service fjärrvärmeverksamheten bl.a. torrsugning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90513700 Transport av slam, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90513600 Avlägsnande av slam
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.