551167-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannonsering för upphandling av ljudkontributionsapp
Referensnummer: SR19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förhandsannons gällande kommande upphandling av ljudkontributionsapp.
Observera att anbud inte ska skickas in och att frågor inte kommer att besvaras då detta enbart är en förhandsannons.
Sveriges Radio planerar att annonsera upphandlingen vecka 50.
This is a prior information notice for the upcoming procurement of Live Audio Broadcast Application.
Please note that no tenders are to be sent in and that questions will not be answered, this is only a prior information notice.
Sveriges Radio intends to publish the procurement week 50.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ÖVERGRIPANDE BEHOV
• En applikation för smartphones (Android och iOS) som ska kunna spela in ljud, skicka ljud samt kunna hantera liverapportering.
• Applikationen ska kunna integreras i SR´s tekniska miljö (SIP, aktiv telefonbok, AD etc).
• Licenshantering och administration av applikationen behöver vara förenklad.
• Tjänsten ska kunna omfatta upp till 1000 medarbetare.
GENERAL REQUIREMENTS
• A software application for smartphone (Android and IOS) which can record, send and support live reporting via SIP.
• The application should have the possibility of integrating with Swedish Radio’s technical environment: SIP, SR Active telephone book (IRIS Open Source Project), Active Directory etc).
• Simplified administration of licences and user accounts.
• The service / application should support up to 1000 users.