Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster - ramavtal
Referensnummer: RS2018/925
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland genomför många projekt i ny- och ombyggnader på skolor, sjukhus, förvaltningsbyggnader, äldreboenden, fritidsanläggningar, teknikbyggnader, offentliga lokaler, parker mm och kommer under de närmaste åren vara i behov av arkitekttjänster.
Målsättningen med denna upphandling är att kunna teckna ett ramavtal med 3-5 konsultföretag.
Avrop kommer att ske både via rangordning och genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen