551237-2018 - ResultatSverige-Täby: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekttävling Tibble-Åvatriangeln
Referensnummer: SBN 2017/954-02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun avser att genomföra en projekttävling avseende Tibble-Åvatriangeln. Tävlingen avser upprättandet av en strukturplan för Tibble-Åvatriangeln.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71410000 Stadsplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tävlingen genomförs som en projekttävling enligt 18 kap. i lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Tävlingen föregås av en kvalificering där fyra stycken tävlingsdeltagare väljs ut till att få delta i tävlingen och inkomma med tävlingsbidrag.
Täby kommun avser att utse ett bidrag som vinnande utifrån angivna bedömningskriterier i inbjudan till tävlingen.
Efter avslutad tävling avser arrangören att förhandla, utan föregående annonsering, med tävlingsdeltagare, med det vinnande bidraget, om fortsatt uppdrag.
Total kostnad för arkitekttävlingen, ersättning till tävlingsdeltagare samt fortsatt uppdrag, beräknas till cirka 7 000 000 SEK.