551278-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klienthårdvara och tjänster
Referensnummer: KS 2019-00353
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser upphandlande myndigheters behov av en återförsäljare av datorer, pekplattor, skärmar, kringutrustning och tillbehör samt produktnära tjänster och den logistiska hanteringen av samtliga produkter i denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30231320 Pekskärmar, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner, 50323000 Underhåll och reparation av kringutrustning till datorer, 51600000 Installation av datorer och kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress:
www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. OBSERVERA! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling. Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress. Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen "frågor och svar" i TendSign men kan även skickas via e-post till ellen.bringevik@vaxjo.se
För att upphandlande myndigheter ska kunna ge kvalitativa svar på inkomna frågor ska frågor inkomma till upphandlande myndighet senast 10 december. Förtydliganden och/eller svar på inlämnade frågor kommer att lämnas senast sex (6) dagar före sista anbudsdag.
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet. Det åligger anbudsgivaren att tillse att denne tar del av informationsmeddelande, förtydliganden etc som publiceras via upphandlingsverktyget TendSign.