551358-2023 - PlaneringSverige-Göteborg: Byggnation av lägenheter
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad av Institutionsbyggnad i Frescati Hage
Referensnummer: 23/143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar ombyggnad av c:a 4000 m2 kontor till student- och forskarbostäder. Byggnaden är grönklassad och ligger inom fastigheten Norra Djurgården 1:45, Frescati Hage.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet omfattar ombyggnad av c:a 4000 m2 kontor till student- och forskarbostäder. Byggnaden är grönklassad och ligger inom fastigheten Norra Djurgården 1:45, Frescati Hage