551369-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringsstöd chefer
Referensnummer: 2018-11095
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården har ca 11 000 anställda och leds av ca 550 chefer på fem chefsnivåer. Kriminalvården har behov av stöd i olika omfattning vid rekrytering och/eller urval av chefer till indirekta nivåer ej generaldirektör (GD).
Som statlig myndighet måste Kriminalvården enligt lag (1994:260) om offentlig anställning, som bedömningsgrund för anställning, bara fästa vikt vid förtjänst och skicklighet. Rekryteringsprocessen ska genomsyras av Kriminalvårdens värdegrund, se bilaga Kriminalvårdens etiska kod. Inom ramen för skicklighets begreppet har myndigheterna möjlighet att ta hänsyn till personliga egenskaper som t.ex. prestationsförmåga, ledarkompetens, samarbetsförmåga m.m.
Kriminalvårdens mål med upphandlingen är att få rekryteringstjänster med hög kvalitet vad gäller urvalet av kandidater för att kunna anställa chefer på alla nivåer och medarbetare med specialistkompetenser med rätt kompetens och profil.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.2.4.