55137-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tvätt- och kemtvättstjänster – Tvätt av arbetskläder 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tvätt av arbetskläder 2025
Beskrivning: Framtida leverantör ska tillhandahålla tvätt av arbetskläder för personal i vårdnära situationer. Tjänsterna ska utföras enligt angivna krav och förutsättningar i denna upphandling. I åtagande ingår ett totalansvar för hela tvätt- och plaggförsörjningssystemet för beställarens behov av arbetskläder samt efterlevnad av gällande lagar och föreskrifter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109022:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Enligt upphandlingsunderlaget.