551371-2023 - ResultatSverige-Växjö: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd och konditorivaror
Referensnummer: 22RGK2009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Färskt bröd och konditorivaror till Region Kronoberg.
Upphandlingen omfattar ramavtal för successiva leveranser av färskt bröd och konditorivaror.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 22RGK2009
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15800000 Diverse livsmedel, 15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd, 15811500 Färdiga brödprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i följande anbudsområden:
A. Färskt bröd
B. Konditorivaror
Varje anbudsområde omfattar ett sortiment som anknyter till anbudsområdet.
Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett, flera eller samtliga av anbudsområdena. Utvärdering sker separat för varje anbudsområde och ramavtal kommer att tilldelas per anbudsområde.
Region Kronoberg har för avsikt att anta en (1) leverantör för respektive anbudsområde.