551469-2025 - Resultat
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – Flytt och transporttjänster i Lulebos bestånd-2025
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFlytt och transporttjänster i Lulebos bestånd-2025
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal avseende flytt- och transporttjänster inom Lulebos fastighetsbestånd i Luleå kommun. Lulebo avser teckna avtal med en (1) leverantör. Flytt tjänsterna består av flytt- och transporttjänster av bohag (inklusive och exklusiv packning), samt tömning, packning, flytt och magasinering av exempelvis övergivna bohag och transporter av företags inventarier och annat lösöre som B önskar få transporterat/flyttat. Utöver flytt- och transporttjänster kan det även ingå nedmontering, uppmontering, emballering, packning och uppackning och andra anknutna tjänster. En flyttning kan innebära många olika scenarier ex. att det flyttas inom en korridor, mellan våningsplan i en byggnad, evakuerings flyttar av hyresgästernas bohag osv.
Intern identifierare202505
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 63122000 Magasinering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareFlytt och transporttjänster i Lulebos bestånd-2025