551482-2025 - Resultat
Sverige – Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten – Ramavtal för hyra av maskiner, lyftanordningar och andra hjälpmedel
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för hyra av maskiner, lyftanordningar och andra hjälpmedel
BeskrivningRamavtalet omfattar hyra av maskiner, lyftanordningar och andra hjälpmedel (”hyresobjekt”) främst för bygg- och anläggningsverksamhet men även för andra uppdrag eller evenemang, mm för samtliga av Kristianstads kommuns verksamhetsområden. Kommunens behov av hyresobjekt kan vara både planerade och akuta.
Intern identifierareTN 2025/865
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 34923000 Vägtrafikledningsutrustning, 34928420 Varningslampor för trafikfara, 34928460 Trafikkoner, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal för hyra av maskiner, lyftanordningar och andra hjälpmedel