551611-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilationsarbeten
Referensnummer: TND/2023:789
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar Installationsarbeten inom ventilation samt styr och regler på Beställarens fastighetsbestånd. Arbeten på ramavtalet kan bland annat avse, men är inte begränsat därtill, följande exempel:
-Ventilationsarbeten avseende om- och tillbyggnad av ventilationssystem
-Injustering av ventilation.
-Åtgärder efter OVK besiktning.
-Börvärdeinjustering.
-Felsökning
-Underlag för planering av investeringsprojekt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45331220 Installation av luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen