Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rättsdatabas
Referensnummer: Ä 2021-8338
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket upphandlar en webbaserad rättsdatabas som innehåller all praxis från domstolar som löper så långt bak som det finns digitaliserade domar. I databastjänsten ska även omfattande rättskommentarer och nyhetsbrev ingå.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48611000 Programvara för databas, 72320000 Databastjänster, 79100000 Juridiska tjänster, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster